Сијарто: ЕУ да потпише нов договор со Турција за миграција

Од:

ЕУ треба да потпише нов договор за миграција со Анкара, со цел Турција да го спречи приливот на мигранти преку нејзините граници, изјави унгарскиот министер за надворешни работи, Питер Сијарто.

Тој ова го рече по разговорот со турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу во Анкара.

Сијарто истакна дека Брисел и ветил на Турција шест милијарди долари за да се справи со ситуацијата, но бидејќи е спорно колку од тие пари и се префрлени на Анкара.

Сијарто го повика Брисел итно да го реши спорот со Турција.

Тој оцени дека миграциите претходно претставувале безбедносен и културолошки ризик, а дека тие сега ги загрозуваат економијата и здравјето.

Би можело да ве интересира

Силен земјотрес во југоисточниот дел на Турција

А1он

Грчкото Министерство за одбрана демантира дека планира да купи дронови од Турција

Ана Ололовска

ЕУ нема став за повлекувањето на американската војска од Германија

А1он

Сијарто: Унгарија продолжува да го поддржува Балканот на патот кон ЕУ

Ана Ололовска

Советот на ЕУ одлучи да не ги отвора границите на Унијата за земјите од Западен Балкан

А1он

ЕУ потпиша договор за набавка на 30.000 дози од лекот „Ремдесивир“ за третман на Ковид-19

А1он