Сиднеј: Полицијата заплени метамфетамин вреден над 140 милиони долари

Од:

Момче од Австралија е уапсено денеска со метамфетамин во вредност од 140 милиони долари, кога со комбе удрил во паркиран полициски автомобил.

Момчето на возраст од 28 години удрило во возило пред полициска станица во Сиднеј, предизвикувајќи значителна штета, соопшти полицијата.

При претресот на комбето полицијата пронајде скриени прегради во кои се наоѓале 273 килограми метамфетамин.

Проценето е дека вредноста на запленетата дрога изнесува повеќе од 200 милиони австралиски долари, односно 140 милиони американски долари.

Возачот на комбето е обвинет за поседување големо количество комерцијална дрога, но и за несовесно возење.

Би можело да ве интересира

Сиднеј одново под густа магла поради шумски пожари

Ана Ололовска

Австралија годинава ја има најсушната пролет откако постојат мерења

Еколошки протести во САД и во Австралија

Татјана Ташкова

Пожарникар волонтер обвинет за подметнување пожари во Австралија

Ана Ололовска

Австралија потврди дека истражува обид за кинеска шпионажа

Ана Ололовска

Поради пожарите високо ниво на загадување на воздухот во Австралија

Ана Ололовска