Си-Ен-Ен: САД сака ново нуклеарно оружје за да и парира на Русија

Од:

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер за време на посетата на Стратешката команда на САД минатата недела надгледуваше воена вежба во која руските воени сили користеа тактичко нуклеарно оружје против НАТО за време на фиктивен конфликт во Европа, принудувајќи ги САД да се одмаздат со својот нуклеарен арсенал, јави Си-Ен-Ен.

– За време на ова сценарио за воената вежби, во Европа се водеше војна со Русија. Русија одлучи да користи нуклеарно оружје со краток дострел, а ние симулиравме наш одговор, изјави висок официјален претставник на Министерството за одбрана.

Иако тој ја опиша вежбата како рутинска, се работи за сценарио што го загрижува Пентагон, кој смета дека Русија може да употреби нуклеарно оружје со краток дострел за време на конфликт со НАТО, пренесува Си-Ен-Ен.

Пентагон веќе некое време сака да го модернизира и зајакне својот нуклеарен арсенал, поради што првпат во последните неколку децении воведе ново нуклеарно оружје – нуклеарна подморница со краток дострел W76-II. Овој потег некои демократи критички го опишаа како учество во нова трка во нуклеарно вооружување слична на онаа за време на Студената војна.

Министерството за одбрана ги негираше таквите тврдења, велејќи дека последните потези се само одговор на активностите на Русија, која има до 2.000 слични ракети со краток дострел или други тактички нуклеарни оружја што може да ги користи на различни начини.

Би можело да ве интересира

Корона криза: Продажбата на водка во Русија се зголеми за 20 отсто

Ана Ололовска

Трамп го смени главниот разузнавач кој ја водеше истрагата за неговото отповикување

Ана Ололовска

Американски генерал пренесува искуства од борбата со вирусот во Јужна Кореја

А1он

Њујорк го тресе епидемија, градоначалникот и гувернерот бараат итна помош од Вашингтон

А1он

Русија ги запира сите летови за враќање на Руси од странство

А1он

„Тагешпигел“: САД пресретнале заштитни маски наменети за Германија

А1он