Си Џинпинг повика на ново ниво на односи со Германија

Од:

Кинескиот претседател Си Џинпинг му честиташе на изборот на Олаф Шолц, велејќи дека Пекинг е подготвен да работи со новиот канцелар на Германија за „промовирање на билатералните односи на ново ниво“, објавија државните медиуми.

– Кина е подготвена да ја консолидира и продлабочи меѓусебната политичка доверба, да ја прошири размената и соработката во различни полиња со Германија, му порача Си на Шолц, пренесува официјалната новинска агенција Синхуа.

Би можело да ве интересира

Повеќе од 100.000 новозаразени во Германија за прв пат од почеток на пандемијата

Ана Ололовска

Шолц: Доколку Русија ја нападе Украина, Германија може да го прекине проектот „Северен тек 2“

Ана Ололовска

Бербок: Германија е подготвена да разговара за заедничките безбедносни прашања со Русија

А1он

Кина: Омикрон можеби ќе може да „пристигне“ по пошта

Ана Ололовска

Истражување: Една третина од починатите од Ковид во Германија починале од други болести

Ана Ололовска

Блинкен в четврток во Берлин

Ана Ололовска