Си Џинпинг: Мерките против коронавирусот даваат резултати, борбата е во клучна фаза

Од:

Кинескиот претседател Си Џинпинг изјави денеска дека мерките на неговата земја за спречување на епидемијата на коронавирусот имаат ефект, но борбата се уште е во клучна фаза.

Според него, ситуацијата покажува позитивен тренд по тешките напори, но и понатаму е сериозна и сложена.

Си истакна дека новиот вирус ќе предизвика релативно тежок удар врз кинеската економија и општеството, но Владата ќе ја интензивира политиката на поддршка, за да се остварат целите на економскиот и општествениот развој за 2020 година.

Тој најави и дека Кина ќе води мудра монетарна политика. Исто така, Владата ќе разгледа и донесе низа даночни олеснувања, со цел да им помогне на малите претпријатија.

Би можело да ве интересира

Британија не прима патници од Индија поради коронавирусот

Жарко Настоски

Белград: Бебе старо само неколку дена почина од Ковид-19

Жарко Настоски

Светот останува во вонредна состојба поради пандемијата

Жарко Настоски

Кон: Изборот е меѓу вакцината или вирусот – што подолго размислуваш, ќе згрешиш и ќе го избереш вирусот

Жарко Настоски

СЗО: Ковид-пасошите дискриминираат

Жарко Настоски

Бугарија нема да ја дава вакцината „АстраЗенека“ на жени под 60-годишна возраст

Жарко Настоски