Си Џинпинг го свика Политбирото поради ширењето на коронавирусот

Од:

Кинескиот претседател Си Џинпинг свика итна средба на Политбирото за разгледување мерки за борба со ширењето на коронавирусот.

Засега е потврдео дека има 41 жртва од тој вирус во Кина од 24 јануари, и дека се заболени 1.287 луѓе.

СЗО нагласи ширењето на вирусот означува вонредна состојба за Кина, и се уште не прогласува глобална вонредна состојба.

Би можело да ве интересира

Во кинеската економија „вбризгани“ 112 милијарди долари поради епидемијата

А1он

„Теско“ дефинитивно се повлече од кинескиот пазар

Ана Ололовска

Кина бележи успех во спречување на пренесување на коронавирусот од човек на човек

Ана Ололовска

Кинески експерти и претставници на СЗО ја посетија провинцијата Хубеи

Ана Ололовска

Во Кина нови 508 заразени од коронавирус, во Јапонија почина уште еден патник од бродот „Дајмонд Принцес“

Ана Ололовска

Кина веќе разработила вакцина против новиот коронавирус, тврди кинескиот амбасадор во Москва

А1он