Шведскиот парламент изгласа недоверба на владата

Од:

Шведскиот премиер, социјалдемократот Стефан Ловен беше соборен oд функција денеска откако парламентот изгласа недоверба на неговата влада.

Ова е првпат се случува во политичката историја на Шведска.

Ловен има една недела да поднесе оставка или да распише нови избори. Повеќе од 180 пратеници гласаа против премиерот.

Би можело да ве интересира

Шведска вознемирена поради убиството на 19-годишниот рапер

Предраг Петровиќ

Шведска го продолжи прекинот за употреба на вакцината на Модерна кај младите

А1он

Шведска ја одби Модерна и реши со Фајзер да ги вакцинира децата постари од 12 години

Ана Ололовска

Шведските социјалдемократи ја номинираат министерката за финансии за наследник на премиерот

А1он

Експлозија во Шведска: Дваесет и пет луѓе пренесени во болница

Ана Ололовска

Најмалку 200 автомобили изгореа во паркинг-гаража северно од Стокхолм

Ана Ололовска