Шведската премиерка Магдалена Андерсон поднесе оставка

Од:

Шведската социјалдемократска премиерка Магдалена Андерсон денеска поднесе оставка по поразот на парламентарните избори, на кои десничарскиот блок освои тесно мнозинство.

dobivaj vesti na viber

Андерсон се состана со Андреас Норлен, претседател на шведскиот Парламент –Риксад, што брои 349 членови, за официјално да му ја предаде оставката.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Срамна лидерка која ќе се памети по катастрофалната неписменост – рекација на Русија на оставката на ТРас

А1он

Заменик градоначалничката на Град Скопје поднесе оставка

Горан Наумовски

Парламентарното мнозинство потпиша иницијатива за разрешување на Мило Ѓукановиќ

А1он

Британската министерка за внатрешни работи Прити Пател поднесе оставка

Советник на Ердоган поднесе оставка по обвинувањата за корупција од страна на Седат Пекер

А1он

Пендаровски го прими известувањето за оставката на Заев

А1он