Шведската полиција деактивираше експлозивна направа во парк во центарот на Стокхолм

Од:

Шведската полиција деактивираше торба со експлозив пронајдена во центарот на Стокхолм доцна вечерта во неделата, изјави денеска полицискиот портпарол.

dobivaj vesti na viber

Експлозивна направа е пронајдена во торба во парк во центарот на Стокхолм. Паркот е едно од местата во главниот град каде што се одржува годишниот фестивал на културата. Годинава беше организиран помеѓу 17. и 21 август.

„Полицијата процени дека во чантата што беше пронајдена во Кунгстрадгарден во неделата има експлозив“, се вели во соопштението на полицијата.

„Областа беше привремено опколена, а бомбата е деактивирана и отстранета од торбата. Властите спроведоа форензичка истрага во понеделникот наутро“, соопшти полицијата.

– Сега ќе се проучат сите елементи од истрагата. Само по целосно испитување во националниот форензички центар ќе можеме со сигурност да кажеме дали опасниот предмет бил употреблив, рече началникот на полицијата Ерик Акерлунд.

Би можело да ве интересира

Орбан: Унгарија го одложи одобрувањето на приемот на Финска и Шведска во НАТО за следната година

Турска делегација оди во Шведска заради нејзината кандидатура за членство во НАТО

А1он

Шведска изгласа измени на Уставот со цел да ја засили борбата против тероризмот

Ана Ололовска

Турската бомба ги однесе во воздух шансите на Финска и Шведска за членство во НАТО

А1он

Во Шведска подигнато обвинение против двајца шпиони

А1он

Ердоган: Не сме подготвени да ја пуштиме Шведска во НАТО

Горан Наумовски