Шведска: Власта со привремено овластување ќе затвора приватни компании

Од:

Шведскиот Парламент денеска усвои привремен закон, кој ѝ дава на Владата нови овластувања за да може да затвора приватни компании со цел да се запре ширењето на коронавирусот.

Премиерот Стефан Лофвен изјави за телевизијата СВТ дека, со оглед на фактот дека епидемијата ќе продолжи уште некое време и дека не е познато во кој обем ќе биде, тој очекува наскоро да се спроведе новиот закон.

– Ќе го искористиме во блиска иднина, најави шведскиот премиер.

Законот претставува значаен чекор за шведската влада кон пристапот на задолжителните мерки усвоени од поголемиот дел од Европа.

Досега, на Швеѓаните им беше советувано да одржуваат социјална дистанца, да ги мијат рацете и да работат од дома секогаш кога е можно, а на приватните компании како продавници, ресторани или спортски сали им беше дозволено да останат отворени за време на пандемијата.

Би можело да ве интересира

СЗО: Кога прогласивме пандемија, некои земји не слушаа внимателно

Жарко Настоски

Мнозинството Јапонци не сакаат странски навивачи на Олимпијадата

Жарко Настоски

САД: Вакцинираните со две дози не мораат да носат маски и да држат растојание

Жарко Настоски

Во Црна Гора најмногу починати досега, Ѓукановиќ бара од Владата затворање на границите и најстроги мерки

Жарко Настоски

Нетанјаху: До крајот на април завршува епидемијата во Израел

Жарко Настоски

Грција се надева дека во мај ќе почне да го отвора туризмот

Жарко Настоски