Шведска пушта повеќе луѓе на стадионите и во рестораните

Од:

Шведска на 1 јули ќе ги намали ограничувањата за движење поради коронавирусот и ќе овозможи поголем број посетители на стадионите и во рестораните.
Шведска главно се потпираше на мерките што беа на доброволна основа, но работното време за рестораните, трговските центри и продавниците беше скратено.

Министерката за здравство на Шведска, Лена Халенгрен рече дека ширењето на заразата е намалено и дека повеќе од 57 проценти од возрасната популација примиле една доза од вакцината, а секое трето лице е целосно вакцинирано.

Би можело да ве интересира

Шведска вознемирена поради убиството на 19-годишниот рапер

Предраг Петровиќ

Шведска го продолжи прекинот за употреба на вакцината на Модерна кај младите

А1он

Шведска ја одби Модерна и реши со Фајзер да ги вакцинира децата постари од 12 години

Ана Ололовска

Шведските социјалдемократи ја номинираат министерката за финансии за наследник на премиерот

А1он

Експлозија во Шведска: Дваесет и пет луѓе пренесени во болница

Ана Ололовска

Најмалку 200 автомобили изгореа во паркинг-гаража северно од Стокхолм

Ана Ололовска