Шведска и Финска ќе присуствуваат на самитот на НАТО во Мадрид во јуни

Од:

– Шведска и Финска ќе присуствуваат на самитот на НАТО во Мадрид во јуни, изјави денеска во Давос шпанскиот премиер Педро Санчез.

dobivaj vesti na viber

Финска и Шведска аплицираа за членство во НАТО на 18 мај.

Самитот на Алијансата ќе се одржи во Мадрид од 28 до 30 јуни.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Финска и Шведска во вторник ќе го потпишат протоколот за влез во НАТО

Пендаровски на третата сесија на состанокот на Северноатлантскиот совет

Катерина Павлова-Николовска

Двојно повеќе Бугари го претпочитаат НАТО отколку сојуз со Русија

Приклучувањето кон НАТО не е опција за Австрија

Путин: Русија ќе одговори со иста мерка ако НАТО распореди војска во Финска и во Шведска

Катерина Павлова-Николовска

Далекусежни одллуки на НАТО на самитот

А1он