Шведска го продолжи прекинот за употреба на вакцината на Модерна кај младите

Од:

Шведска ја продолжи паузата за користење на вакцината против Ковид-19 на „Модерна“ кај младите под 30 години, поради ретки несакани ефекти на срцето, објави денеска шведската Агенција за јавно здравје.

Агенцијата наведува дека претходно овој месец, откриено е зголемување на бројот на случаи на миокардитис и перикардитис кај млади луѓе и млади возрасни лица вакцинирани со вакцината на „Модерна“ – Спикевакс, па затоа ја прекинаа нејзината употреба за сите родени во 1991 година или подоцна.

Агенцијата денеска објави дека прекинот, кој требаше да трае до 1 декември, ќе биде продолжен, а оние што ја примиле првата доза на „Модерна“ ќе ја добијат вакцината „Фајзер“ како втора доза.

Речиси 85 проценти од Швеѓаните на возраст над 16 години примиле една доза од вакцината, а 80 проценти примиле две.

Би можело да ве интересира

Кина: Омикрон може да ја отежни организацијата на Зимските олимписки игри

А1он

Директорот на Бионтек тврди дека вакцината веројатно е ефикасна против Омикрон

А1он

Велика Британија за два месеци ќе понуди засилувачка доза на вакцина за сите постари од 18 години

А1он

Поради мутација, делта сојот во Јапонија се уништува сам

А1он

(ВИДЕО) Српски виролог: Очекувам бустер дозата на Синофарм да даде огромно количество антитела и да штити од омикрон

Ана Ололовска

100 отсто од населението во Обединетите Арапски Емирати е вакцинирано со најмалку една доза

А1он