Швајцарски весник: Зеленски побарал посредништво од Швајцарија

Од:

Угледен швајцарски весник објави дека украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска побарал од својот швајцарски колега да дејствува како неутрален посредник меѓу Украина и Русија и да помогне за прекин на огнот меѓу двете земји.

Весникот Tages Angeizer објави дека барањето за швајцарскиот претседател Игнацио Касис доаѓа во контекст на претстојниот состанок на Советот за човекови права во Женева што почнува в понеделник, на кој во вторник треба да присуствува и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Извештајот не беше веднаш потврден од швајцарското Министерство за надворешни работи. Имаше посреднички напор спроведен од Швајцарија откако руските сили ја презедоа контролата врз Крим во 2014 година.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Британците признаа: Испративме потенцијално смртоносна опрема во Украина

Руски медиуми: Украинците лажат дека напредуваат, тоа не одговара на реалноста

Полска се премисли: Варшава ќе испрати тешко оружје во Украина

Песков: Русија е подготвена на сите закани од Полска, таа е агресивна земја

Украина: Напад во регионот на Доњецк, повредени 16 лица

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Голема експлозија во Севастопол: Погоден е штабот на Црноморската флота

Горан Наумовски