Швајцарската Влада нареди затворање на ресторани, кафулиња и продавници во седум часот навечер

Од:

Швајцарската Влада нареди затворање на рестораните, кафулињата и продавниците во седум часот навечер во многу делови на земјата, додека државата се бори со континуирано висок број на нови инфекции и смртни случаи од Ковид-19.

Новите мерки ќе стапат на сила утре, а ќе важат до 22 јануари. Владата најави дека во кантоните каде епидемиолошката состојба е поповолна, објектите сепак ќе можат да работат до 23 часот.

Властите предупредуваат дека бројот на новозаразени и смртни случаи во некои кантони е во пораст, а здравствениот систем е преоптоварен.

Би можело да ве интересира

Црна Гора ги укина скоро сите рестриктивни мерки, бројот на болни преполовен за еден месец

Жарко Настоски

Експертите загрижени: Во Британија се појави и индиска мутација на коронавирусот

Жарко Настоски

Турските лекари излегоа на протест против владата, бараат построги мерки

Жарко Настоски

Коронавирусот носи десетпати поголем ризик за згрутчување на крвта отколку вакцината

Жарко Настоски

Норвежанец кој ширеше теории дека коронавирусот е обична настинка, почина од Ковид-19

Жарко Настоски

Нов црн рекорд во Индија – речиси 185.000 новозаразени со коронавирусот во последниот ден

Жарко Настоски