Швајцарија во потрага по патници од Британија кои пристигнале изминатава недела

Од:

Швајцарските власти започнаа потрага по лицата кои влегле во земјата од Велика Британија, бидејќи од вчера ретроактивно е воведен карантин за сите кои пристигнале од таа држава.

Секој, кој од 14 декември пристигнал од Велика Британија во Швајцарија, според одлуката на властите во Берн, ќе мора да остане десет дена во изолација, а таа мерка погоди повеќе илјади туристи.

Според податоците на швајцарските власти, од 14 декември до откажување на летовите во неделата навечер, во земјата слетале 92 авиона од Велика Британија.

Само на аеродромот во Женева изминатиот викенд пристигнале 3.500 патници од Велика Британија, а властите проценуваат дека вкупниот број на лица кои се погодени од новата мерка изнесува околу 10.000.

Швајцарската Агенција за здравство побара од авиокомпаниите да им достават листи со имиња на патниците

Би можело да ве интересира

Европскиот регулатор ЕМА проверува јужнокорејски лек против Ковид-19, базиран на антитела

Жарко Настоски

Израел: Сите државни органи ќе ги знаат имињата на луѓето кои не се вакцинирале

Жарко Настоски

Новата американска власт ќе подели 25 милиони маски

Жарко Настоски

Коронавирусот преживува на ткаенини до три дена, покажа нова студија

Жарко Настоски

Во Лондон има скоро милион милионери

Жарко Настоски

Новороденче со Ковид-19 приклучено на апарати во Грција, пак се полнат атинските болници

Жарко Настоски