Швајцарија суспендираше враќање мигранти во Хрватска

Од:

Швајцарскиот федерален управен суд го суспендираше враќањето на баратели на азил и мигрантите според Даблинската конвенцијата во Хрватска, поради полициското насилство врз бегалците.

Судот врати на повторно одлучување во првостепен суд одлука во случај на едно лице со сириско државјанство и бара азил во Швајцарија.

Лицето пред судот изјави дека 18 пати доживеало присилно враќање од хрватската граница, што, како што изјави, ја оставило со физички и психолошки последици.

Таа пресуда ги потврди сведочењата на бегалците и бројните извештаи од меѓународните организации, за хрватските институции и медиумите, кои со години предупредуваат на континуираната практика на хрватската полиција.

Сите тие извештаи наведуваат дека мигрантите не биле во можност да бараат азил, и биле присилно вратени во Босна и Херцеговина, спротивно на процедурата.

Би можело да ве интересира

Милановиќ и официјално е нов претседател на Хрватска

Ана Ололовска

Денеска инаугурација на Милановиќ

Ана Ололовска

Граничната полиција приведе шверцер на 31 мигрант

Драган Поповски

Радман најави укинување на американските визи за Хрватите

Драган Поповски

Спасено бебе родено во мигрантски чамец

Ана Ололовска

Во Хрватска покрената истрага против четворица Хрвати и една Македонка за криумчарење на странци

А1он