Швајцарија остана без 500 глечери

Од:

Швајцарија е позната по глечерите, а за само неколку години изгуби 500 од нив, кои се стопиле и се влеале во реките, соопштија експерти.

Засега, нивото на реките е зголемено, но експертите се загрижени дека на долг рок, водата во реките ќе се намали и оти земјата ќе има проблеми со вода за пиење.

На една кривина на патот што води кон врвовите на Алпите во Швајцарија се наоѓа хотелот „Белведере“, изграден во 1880 година, кој нуди најдобар поглед на еден од најголемите глечери Роне. Хотелот е затворен затоа што глечерот се намали за повеќе од два километри и погледот повеќе не е атрактивен како некогаш.

Експертите предупредуваат дека до крајот на векот 90 проценти од глечерите ќе се стопат, односно ќе исчезнат, а сега се останати уште 1.500. Топењето на глечерите ќе влијае врз карпите кои ги покривале и тие ќе почнат да се одронуваат загрозувајќи ги патиштата, но и станбените населби кои ќе им се најдат на патот на одроните.

– Никогаш не сме виделе толку брзо топење на глечери за 150 години, откако го следиме мразот на планините, изјави Херман Хас, кој врши мерења на глечери во Швајцарија.

Би можело да ве интересира

Швајцарската полиција уапсила руски разузнавачи во Давос

Ана Ололовска

Жена убиена од нејзиното куче во Швајцарија

А1он

Анкета: Швајцарците против референдум за ограничување на движењето

А1он

Швајцарија изрече оваа година рекорден број забрани за влез и престој

Ана Ололовска

ВИДЕО: Не се знае бројот на затрупани скијачи во големите лавини на швајцарските Алпи

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Лавини во ски центри во Австрија и Швајцарија: Пријавени многу жртви

Татјана Ташкова