Швајцарија ќе купува 36 борбени авиони Ф-35А

Од:

Швајцарската влада денеска најави дека ќе потпише договор за купување на 36 борбени авиони „Локид Мартин Ф-35А“.

dobivaj vesti na viber

Набавката на авионите во вредност од 5,5 милијарди долари е најавена без претходен референдум.

„Планирано е авионите да бидат испорачани од 2027 година, со цел луѓето да бидат заштитени од воздушни закани по 2030 година“, се вели во соопштението на владата.

Минатата недела, Швајцарија избра да нарача Ф-35 како нова генерација ловци, што предизвика незадоволство кај противниците кои бараа референдум со цел да се промени, како што велат, „одлуката за непотребно `Ферари`“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Швајцарските гласачи одобрија зголемување на возраста за пензионирање за жените

Ана Ололовска

Швајцарија ќе уништи 10,3 милиони вакцини против Ковид-19 на Модерна

Ана Ололовска

Швајцарија очекува инфлација од три отсто

А1он

Почина последниот утопист на 20-от век, Жан-Лук Годар

Ана Ололовска

Швајцарија ќе складира нуклеарен отпад во близина на границата со Германија

Зголемен број барања за азил во земјите од ЕУ, Норвешка, Швајцарија

Ана Ололовска