Швајцарија ја легализира употребата на канабис за медицински цели

Од:

Швајцарската влада денеска ја легализираше употребата на канабис за медицински цели. Ова ќе им олесни на пациентите да пристапат до канабис, бидејќи властите повеќе не треба да бараат посебна дозвола за негово препишување.

dobivaj vesti na viber

На својот редовен неделен состанок, Федералниот совет (швајцарската влада) „одлучи да ја укине забраната за употреба на канабис за медицински цели“, се вели во владиното соопштение.

Швајцарскиот Парламент веќе го одобри амандманот на законот за наркотици во март минатата година, со што се отвори патот на владата да го легализира канабисот. Новиот закон ќе стапи на силÐ ° на 1 август.

Швајцарските здравствени власти се на мислење дека новата регулатива ќе им користи на илјадници луѓе. Тоа се претежно луѓе со рак или мултиплекс склероза, чие страдање може да се олесни благодарение на употребата на канабис, јавија локални медиуми.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Швајцарија го загуби статусот на неутрална држава, тврди Москва

А1он

Швајцарија ги советува граѓаните да купуваат свеќи и дрва поради проблем со електроснабдувањето

А1он

Руското обвинителство бара затворска казна до десет години за кошаркарка поради поседување канабис

А1он

Германија и Швајцарија апсеа членови и поддржувачи на „Исламска држава“

Ана Ололовска

Швајцарија не и дозволи на Данска реекспорт на оружје за Украина

Ана Ололовска

Швајцарија бара пристап до доверливи банкарски податоци