Швајцарија деблокира 1,2 милијарда евра за сиромашните земји-членки на ЕУ

Од:

Швајцарија деблокира вкупно 1,3 милијарди франци (1,2 милијарди евра) фијнансиска помош за сиромашните земји-членки на Европска Унија, во обид да ги подобри тензичните односи со својот најголем трговски партнер.

Горниот дом на швајцарскиот Парламент вчера одобри ислата на 1,3 милијарди франци во следните години. Средствата се замрзна ни во 2019 година по спорот за меѓусебно признавање на берзанските правила.

Швајцарија не е земја-членка на ЕУ, но учествува во нејзините програми и внатрешниот пазар на блокот преку билатерални договори.

За возврат, плаќањата за поддршка на посиромашните земји од ЕУ беа договорени пред неколку години, а сличен аранжман беше договорен и со Норвешка. Во Швајцарија, ова се нарекува „милијарда за кохезија“.

Односите помеѓу ЕУ и Швајцарија се заладија откако блокот инсистираше на рамковен договор. ЕУ за да изврши притисок почна да не ја признава швајцарската берза како еквивалент на институциите на ЕУ во 2019 година.

Преговорите за рамковниот договорот се во застој.

Би можело да ве интересира

Швајцарија забрани гостински навивачи на фудбалските стадиони

А1он

Швајцарија ги легализираше истополовите бракови

Ана Ололовска

Швајцарија избра американски Ф-35, наместо француските „Рафали“, Макрон ја откажа посетата на неговиот швајцарски колега

Ана Ололовска

Премиерот Заев и швајцарската Амбасадорка Зутер Техада: Имаме одлични билатерални односи и продолжуваме со заедничка реализација на проекти од интерес за граѓаните

А1он

ВИДЕО: Необично силна луња ја погоди Швајцарија, ветрот корнеше дрвја во Цирих

Жарко Настоски

ВИДЕО: Град ги столчи Германија, Швајцарија и Франција, има повредени во страотното невреме

Жарко Настоски