Швајцарците денеска на референдум

Од:

Швајцарците денеска гласаат на референдум за закон со построги услови за добивање дозвола за поседување на одредени видови оружје.

Властите предупредија дека отфрлањето на законот би можело да доведе земјата да биде исклучена од европските договори за Шенген и Даблин, со кои е поврзана, иако не е членка на Европската унија.

Некои спортски здруженија го критикуваа законот, наведувајќи дека е бескорисен во справувањето со тероризмот.

Оружјето е широко распространето во Швајцарија.

Се проценува дека околу 2,3 милиони граѓани имаат оружје, што е околу една третина од населението во таа земја.

Поостри мерки ќе се однесуваат и на полуавтоматско оружје, како и на одредени видови на пушки.

Би можело да ве интересира

Порториканците на референдум ќе се изјаснат дали сакаат да бидат дел од САД

А1он

Камерон: Можно е на Велика Британија да и треба нов референдум

Протести во Швајцарија против половата нееднаквост на работните места Женева

Швајцарија: Предложени нови мерки против екстремизмот

Петров: Собранието врши инквизиција на правата на граѓаните

Ана Ололовска

ВИДЕО: По трет пат одбиена иницијативата на Тодор Петров за референдум за името

Ана Ололовска