Шумски пожар во западна Канада во екот на топлотниот бран, наредена евакуација на населението

Од:

Во западна Канада, каде веќе неколку дена владее топлотен бран, избувна шумски пожар, заради што е наредена евакуација на жителите на малиот град Литон, во провинцијата Британска Колумбија .

Градоначалникот Жан Полдерман издаде наредба за евакуација и изјави дека пожарот ја загрозува безбедноста на жителите на местото, што се наоѓа на повеќе од 150 километри северо-источно од Ванкувер.

-Се гори. По 15 минути од првиот пламен, насекаде се појави оган, рече Полдерман.

Противпожарната служба соопшти дека наредбата за евакуација е издадена еден час по избувнувањето на пожарот.

Патиштата се затворени, додека пожарникарите гаснат уште два шумски пожари во областа.

Во Литон вчера беше измерена температура од 39 степени Целзиусови, додека претходниот ден беа измерени рекордни 49,6 степени, по 47,9 во понеделникот и 46,1 во неделата.

Би можело да ве интересира

Трудо им порача на Канаѓаните дека им е потребна влада која верува во науката

Ана Ололовска

САД: Границите со Канада и Мексико остануваат затворени

А1он

Трудо најави предвремени избори во Канада наесен

Ана Ололовска

Канада наскоро ќе дозволи влез за странци, ама само ако се вакцинирани

Жарко Настоски

Во Канада околу 500 починати поради екстремно високи температури

А1он

ВИДЕО: Молњи предизвикаа повеќе од 130 пожари во Канада

Катерина Павлова-Николовска