Шумски пожар беснее западно од Барселона, уништени 1.100 хектари

Од:

Шумски пожар беснее на околу 100 километри западно од Барселона уништувајќи досега 1.100 хектари шума и земјоделско земјиште, соопшти денеска каталонската Комисија за шумарство на Твитер, пренесе ДПА.

Постои загриженост дека ветерот, што вообичаено во регионот почнува околу пладне, дополнително да го разгори пожарот, поради високите температури од околу 30 степени и силната суша.

Од пожарот директно се загрозени 5.000 хектари шума и земјоделско земјшите.

Ова е досега најголемиот шумски пожар годинава во густо пошумениот регион на Каталонија, пишува весникот „Ел периодико“. Пепелта веќе стигна до делови од Барселона, додава ДПА.

Покрај локалните противпожарни единици и единиците за гаснење пожари, во акцијата на гаснење на пожарот од утринава се вклучени и војниците на шпанската армија.

Земјоделците во регионот беа повикани веднаш да ги изораат своите полиња за да создадат бариери против пламенот.

Околу 80 лица од регионот вчера мораа да ги напуштат своите домови од пожарот, за кого се уште не се знае причината за појавувањето.

Би можело да ве интересира

Санчез: Пуџдемон мора да одговора пред лицето на правдата

А1он

Лава тече околу „чудотворна куќа“ на Ла Палма

Ана Ололовска

Лидерот на каталонските сепаратисти Пуџдемон уапсен во Италија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Вулканот на Канарските острови петти ден исфрла лава, отровна пепел ја прекри околината

Ана Ололовска

На Канарските острови евакуирани 6.000 луѓе поради ерупција на вулкан

Ана Ололовска

Авиокомпанијата Иберија планира привремено да отпушти третина од своите работници

Ана Ололовска