Шулц: Ако победи Трамп целиот свет ќе има проблем

Од:

Доколку републиканскиот кандидат за претседател на САД, Доналд Трамп победи на изборите во ноември, тоа ќе биде проблематично за целиот свет и ќе ги охрабри оние што го имитираат во Европа, изјави денеска претседателот на Европски парламент, Мартин Шулц.

Тој за германскиот весник „Шпигел“ истакна дека „ако човекот кој се расфрала со тоа за што нема поим и елитистичките бесмислици ги нарекува специјално знаење, заврши во Белата куќа, тоа ќе биде критично“.

Шулц предупредеува дека таквото сценарио би значело дека „очигледно неодговорен човек“ ќе биде на функција која бара најголема одговорност.

Би можело да ве интересира

Сослушување за нападот на Капитол, Трамп обвинет за државен удар

Катерина Павлова-Николовска

Маск ќе го одблокира Трамп на Твитер

А1он

Трамп планирал да ги уништи нарко-картелите во Мексико со ракетни напади

Групацијата „Трамп“ навреме не доставила документи до Судот, ќе плаќа пенали од десет илјади долари дневно

Трамп го повика Путин да ги објави сите штетни информации за семејството на Бајден

Катерина Павлова-Николовска

Почна да работи социјалната мрежа на Трамп