Штрајк на вработените во авиокомпанијата Ер Франс – КЛМ

Од:

Вработени во холандскиот авиопревозник КЛМ денеска повторно ќе штрајкуваат со барања за повисоки плати и подобри работни услови, соопшти синдикатот.

Вработените задолжени за ракување со багажот и останати од компанијата што не се во авионите на Ер Франс – КЛМ нема да работат четири часа, почнувајќи од 11 часот по Гринич.

Претходните двочасовни штрајкови предизвикаа десетици одложувања и откажување на летови на амстердамскиот аеродром Схипхол двапати оваа недела.

Би можело да ве интересира

Четворица сурфери погинаа на холанскиот брег, кај Шевенинген

Ана Ололовска

Холанѓаните сметаат дека другите луѓе премногу им се доближуваат

Ана Ололовска

Петтина од Холанѓаните сметаат дека мерките прерано се олеснуваат

Ана Ололовска

Роналд Куман примен во болница поради проблеми со срцето

А1он

Во Холандија дозволена евтаназија и при напредна деменција

А1он

Холандски експерти советуваат за отворање на градинките и основните училишта

А1он