Што значи делумната мобилизација на Путин: План за војна со променет закон

Од:

Претседателот на Руската Федерација Владимир Путин најави делумна мобилизација во оваа земја. Станува збор за регрутирање само на оние граѓани кои моментално се во резерва, а пред се на оние кои служеле во вооружените сили и имаат одредена воена специјалност и соодветно искуство.

dobivaj vesti na viber

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави дека Русија не е во војна само со Украина, туку и со целиот Запад.

Тој, исто така, истакна дека Русија има огромни мобилизациски ресурси и дека за време на делумната мобилизација ќе бидат повикани 300.000 резервисти.

Според шефот на Министерството за одбрана, првенствено е потребна делумна мобилизација за контрола на одбранбената линија долга 1.000 километри и ослободените територии.

Како што претходно објасни рускиот претседател Владимир Путин, Русите кои се делумно мобилизирани ќе ги добиваат истите гаранции и исплати како војниците со договор.

„Би сакал да истакнам дека граѓаните на Русија, повикани на воена служба по мобилизацијата, ќе го добијат статусот, исплатите и сите социјални гаранции на воениот персонал што служи според договорот“, рече тој во телевизиско обраќање.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Стотици уапсени во Русија на протестите против мобилизацијата

Руската Дума в четврток би можела да расправа за анексијата на окупираните украински територии

Путин потпиша нов закон, драстични казни за тие што одбиваат да се борат

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Грузија – една од последните опции за спас на Русите од мобилизација

(ВИДЕО) Грабар-Китаровиќ: Путин би избрал да умре, но нема да признае пораз

Катерина Павлова-Николовска

Путин не блефира за нуклеарното оружје вели Борел

Катерина Павлова-Николовска