Што значат последните зборови на пилотот на боингот 737?

Од:

„Нјујорк тајмс“ ја објави драмата која се одвивала во кокпитот на фаталниот лет ЕТ 302 на авиокомпанијата „Етиопијан ерлајнс“ кој се урна шест минути по полетувањето и однесе со себе 157 животи.

Пилотот на авионот се соочил со ситуација која барала итно враќање на аеродромот во Адис Абеба веќе три минути по полетувањето, а неговиот паничен глас укажувал дека авионот се движи со неприродна брзина.

„Break, break. Мора итно да се вратиме, рече пилотот обидувајќи се да ги избегне другите два авиони кои слетувале во Адис Абеба.

-Барам дозвола за слетување, повторувал тој.

Фразата „break, break“ се користи за контролата на лет да му даде приоритет на пораката која доаѓа од тој авион и дека екипажот се соочува со ситуација која е приоритетна односно дека на пилотот му треба помош.

Иако компанијата „Етиопијан ерлајнс“ уште во неделата објави податок дека пилотите сакале да се вратат назад, ова е прв пат да се објават детали од комуникацијата на пилотот со контролата на летот.

Би можело да ве интересира

Индонезискиот авион во 2018. се урнал поради низа проблеми, Боинг најави мерки

Ана Ололовска

Боинг исплаќа отштета за жртвите од несреќите

Ана Ололовска

Загинаа 15 Етиопјани откако се расипал бројот со кој требало да стигнат до Јемен

Ана Ололовска

„Боинг“ ќе исплати 100 милиони долари на роднините на загинатите во двете катастрофи на „737 Макс“

Ана Ололовска

Генерал убиен при обид за воен удар во Етиопија

„Боинг“ тврди дека поправил грешки во софтверот за моделот 737 Макс

Ана Ололовска