Што ќе се случи ако Кина сепак го нападне Тајван?

Од:

Доколку избие војна, експертите веруваат дека Тајван во најдобар случај може само да ги забави територијалното освојување на земјата.

dobivaj vesti na viber

Кина спроведува големи воени вежби околу Тајван. Вчера 11 ракети беа истрелани во морето околу островската земја, која ја смета за своја територија, што го налути Тајван, кој соопшти дека се подготвува за војна. Денеска, Кина изврши рекордни 68 летови со воени авиони и бродови од 13 воени бродови преку поморската граница на Тајванскиот теснец. Станува збор за неофицијална граница која ја ограничува територијата на Кина и Тајван, која досега се почитуваше.

Кинески воени вежби, кои во секој момент може да прераснат во отворена војна, следеа по посетата на Ненси Пелоси, претседателката на Претставничкиот дом на Конгресот на САД, на Тајван, што Кинезите ја сфатија како американска провокација.

Кина тогаш објави дека суспендира голем број активности со САД, вклучително и американско-кинеските разговори за климата, прекуграничната соработка во борбата против криминалот, поморската безбедност. имиграцијата и борбата против дрогата. Но, што би се случило доколку Кина го нападне Тајван?

Некои експерти сметаат дека на Кина не би требало да и биде проблем да го окупира Тајван, со оглед на тоа што во армијата инвестира близу 200 милијарди долари, 25 пати повеќе од Тајван и дека имаат 11 пати повеќе војници, пишува Би-Би-Си.

Иако Кина инсистира дека нејзините „намери кон Тајван се мирни“, нејзината Народноослободителна армија моментално ја спроведува својата најголема досегашна демонстрација на воена сила во воздухот и на море околу Тајван. Тајван е на 180 километри од југоисточниот брег на Кина, а низ тој дел поминуваат тајванските, кинеските и американските бродови.

Во случај на напад, некои западни експерти предвидуваат дека Тајван во најдобар случај би можел да има за цел да го забави кинескиот напад, односно да се обиде да ги спречи кинеските амфибиски сили да досегнат до брегот и да вршат герилски напади додека чекаат помош од страна.

Се смета дека помошта може да дојде од САД, кои му продаваат оружје на Тајван. Кина го гледа Тајван како своја провинција која на крајот ќе се врати под контрола на Пекинг. Сепак, Тајван се гледа себеси како независна земја, со свој устав и тие имаат амбивалентен сојуз со САД. Во моментов, само 13 земји (плус Ватикан) го признаваат Тајван како суверена држава.

Историските извори сугерираат дека островот првпат бил под целосна кинеска контрола во 17 век, кога династијата Кинг почнала да владее над него. Потоа, во 1895 година, тие го предале островот на Јапонија откако ја изгубиле првата кинеско-јапонска војна. Кина го врати островот во 1945 година, откако Јапонија ја загуби Втората светска војна.Од 1970-тите, Тајван има необичен облик на сојуз со САД, кои се на американската листа на пријателски територии.

Иако американската политика кон Тајван досега се засноваше на „стратешка двосмисленост“, што значи дека САД беа намерно нејасни за признавање и одбрана на Тајван во случај на конфликт, американскиот претседател Џо Бајден неодамна ја засили таа позиција. Тој вети дека САД че го брани Тајван во случај на конфликт Дали Тајванците се изјаснуваат како Кинези?

Куоминтанг, Кинеската националистичка партија, е на власт во Тајван. Тоа е партија која побегна од Кина во Тајван во 1949 година, откако ја загуби власта од комунистите. Иако Тајван има еднопартиски систем, влијанието на Куоминтанг опаѓа во последните децении. Во изминатите 30 години, бројот на луѓе кои се идентификуваат како Тајванци значително порасна.

Според истражувањата, во 1992 година, речиси 30 отсто од населението на Тајван се идентификувало како кинеско, а помалку од 20 отсто биле Тајванци. Сега ситуацијата е сосема поинаква, од 25 милиони луѓе, 65 отсто од нив се идентификуваат како Тајванци, а само занемарливи неколку проценти како Кинези.

Според воената база на податоци, Кина има нешто повеќе од 2 милиони редовни војници, вклучувајќи копнени и поморски сили, во споредба со 170.000 војници во Тајван. Истовремено, Кина има 5.400 тенкови, 59 подморници и 86 поморски бродови, додека Тајван има 650 тенкови, 4 подморници и 26 бродови.

И покрај тензиите меѓу Кина и Тајван и потенцијалната ескалација на конфликтот, истражувањата покажуваат дека многу Тајванци се релативно мирни. Во октомври 2021 година, Фондацијата за јавно мислење на Тајван ги праша луѓето дали мислат дека на крајот ќе има војна со Кина. Речиси две третини (64,3 проценти) одговориле со „не“.

Покрај тоа, потенцијален конфликт може да ја загрози важната економија на Тајван. Имено, само една тајванска компанија – Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) – држи повеќе од половина од светскиот пазар на компјутерски чипови вреден речиси 100 милијарди долари. За споредба, само TSMC обезбедува третина од чиповите за сите светски телефони, лаптопи, часовници и конзоли за игри. На второ место со 18 отсто е јужнокорејската компанија Самсунг.

Експертите велат дека со освојување на Тајван, Кина ќе преземе една од најсилните индустрии во светот. Во исто време, Кина во моментов е најголемиот трговски партнер на Тајван. Нивната трговија е вредна 273 милијарди долари, што претставува една третина од вкупната трговија на островот со остатокот од светот, според податоците на тајванската влада.

Тајван, исто така, ги предупреди компаниите на островот да очекуваат интензивни сајбер напади во наредните денови.

Би можело да ве интересира

Кина продолжува со воените вежби во близина на Тајван

Тајван најави одговор на кинеските воени вежби

Кина од утре почнува нови воени вежби

Тајван постепено го нормализира воздушниот сообраќај

Горан Наумовски

САД: Потезите на Кина во Тајванскиот Теснец се провокативни и неодговорни

Последниот ден од кинеските воените вежби во близина на Тајван