Штетата од снегот во Мадрид е 1,4 милијарди евра

Од:

Штетата што ја претрпе главниот град на Шпанија од незапамтеното количество снег минатиот викенд е најмалку 1,4 милијарди евра, објавија денеска градските власти на прес-конференција.

– Тоа е само прелиминарна проценка. Очекуваме сумата да се зголеми, изјави заменик-градоначалникот Брегон Виласис, во присуство на градоначалникот Хозе Луис Мартинез-Алмеиди.

Поради бурата „Филомена“, Мадрид беше парализиран од снегот, а температурата падна на рекордни -36 степени. Тоа беше првиот снег во Мадрид во изминатите 10 години и нападна околу половина метар.

Главниот град на Шпанија не регистрирал толку снег во изминатите 50 години.

Би можело да ве интересира

Снежна покривка од 31 сантиметар на Попова Шапка

ВИДЕО: Снежна бура предизвика верижен судир на 130 возила во Јапонија

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Патот кон скопското село Бродец претворен во лизгалница

Кристијан Ландов

Ограничен сообраќајот за товарни возила на Плетвар, Стража и Маврово – Дебар, ќе се пропушта по еден камион на 20 минути

Жарко Настоски

На камион му снемало сол, заглавен на мраз чека помош од „Македонија пат“, непроодно кон Скопје

Ана Василевска

Снегот ги предизвика првите проблеми на патиштата: прекинат сообраќајот меѓу Кочани и Каменица, забрана за камиони на кракот Маврово-Дебар

Жарко Настоски