Штетата од катастрофите во светот во првите шест месеци изнесува 44 милијарди долари

Од:

Во првите шест месеци од годинава загубите предизвикани од природни непогоди и од катастрофи предизвикани од човечки фактор изнесуваат 44 милијарди долари, соопшти швајцарската компанија за реосигурување Свис Ре.

Во тој период, најмалку 5.000 луѓе во светот го загубиле животот во непогоди.

Осигурителните компании покриле 19 милијарди долари загуби, со оглед дека биле осигурани само 42 отсто од вкупните загуби.

Во природни катастрофи предизвикана е штета од 40 милијарди долари, додека човечки фактор е одговорен за преостанатата штета, во износ од четири милијарди долари.

Би можело да ве интересира

УХМР: Невремето се движи кон Куманово

А1он

Невреме во Скопје, паѓа град со големина на орев

А1он

ВИДЕО: Невреме во Хрватска, уништени покриви, откорнати стебла и искршени прозорци

А1он

До сто проценти штети од град во демиркаписко Корешница

Ана Ололовска

Гром удри во викендичка на браната Водоча кај Струмица

Ана Ололовска

ВИДЕО: Силно невреме ги зафати Хрватска и Бих, издадено предупредување за поплави

А1он