Штајнмајер: Трамп е закана за американската и за светската безбедност

Од:

Шефот на германската дипломатија, Франк-Валтер Штајнмајер, изјави дека републиканскиот кандидат за претседател на САД, Доналд Трамп, е закана за американската и за светската безбедност поради својата „политика на страв и на изолација“.

Штајнмајер посочи дека е загрижен поради, како што рече, двосмислените ветувања на Трамп. Тој ги посочува ветувањата на републиканецот дека „Америка повторно ќе ја направи силна“, како и најавата за намалување на бројот на војниците стационирани во странство.

– Тоа е контрадикторно и ме загрижува. Политиката на страв и на изолација ќе донесе помалку, а не повеќе безбедност и ќе биде опасна не само за САД, туку и за Европа, како и за остатокот од светот – рече Штајнмајер, кој наскоро ќе отпатува во Вашингтон на средба на министрите за надворешни работи и за одбрана, посветена на борбата против Исламска држава.

Штајнмајер веќе со месеци го критикува Трамп поради неговиот говор „Прво Америка“, но дава пофални зборови за кандидатот на демократите, Хилари Клинтон, нарекувајќи ја искусен експерт за надворешна политика.

Би можело да ве интересира

Сослушување за нападот на Капитол, Трамп обвинет за државен удар

Катерина Павлова-Николовска

Маск ќе го одблокира Трамп на Твитер

А1он

Трамп планирал да ги уништи нарко-картелите во Мексико со ракетни напади

Штајнмаер и Зеленски ги надминале недоразбирањата околу посетата на Киев

А1он

Групацијата „Трамп“ навреме не доставила документи до Судот, ќе плаќа пенали од десет илјади долари дневно

Трамп го повика Путин да ги објави сите штетни информации за семејството на Бајден

Катерина Павлова-Николовска