Штајнмаер ја повика Украина на преговари со сепаратистите

Од:

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер ја повика Владата во Киев на преговари со проруските сепаратисти, предупредувајќи дека нема чисто воено решение на конфликтот, се наведува во неговото соопштение, цитирано од француските медиуми.

dobivaj vesti na viber

-И покрај тоа што ситуацијата во Украина се промени во корист на украинските сили за безбедност, нема да има чисто воено решение на конфликтот, уште повеќе што повеќето сепаратисти во моментов се зацврстени во Доњецк, изјави Штајнмаер за време на својата посета на Монголија.

Германскиот шеф на дипломатијата подвлече дека проруските сепаратисти не учествувале на седницата на Контакт групата во Киев, на која учествуваат Украина, Русија и Организацијата за безбедност и соработка во Европа.

Штајнмаер преговорите ги нарече „особено тешки“.

„Сите страни ќе постапат разумно“ доколку ги следат соопштенијата од Берлин што беа донесени во средата, подвлече Штајнмаер.

Би можело да ве интересира

Германија подготвува испорака на стотици генератори во Украина

А1он

По неколкумесечни разговори, Германија и Полска се договорија за испорака на нафта

А1он

Во Германија се зголемува бројот на работници со скратено работно време

А1он

Германија ќе и испрати седум тенкови „Гепард“ на Украина

А1он

Германија: Сè уште важи нашата понуда за распоредување на системот Патриот за Полска

Ана Ололовска

Штајнмаер до албанските пратеници: Вашето срце чука за Европа, работете заедно успехот ќе дојде

А1он