Штајнмаер: Доаѓањето на Бајден е големо олеснување за сите

Од:

Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер изрази денеска „големо олеснување“, неколку часа пред инаугурацијата на Џо Бајден за претседател на САД, нагласувајќи дека тоа чувство го делат многумина во Германија.

– Се радуваме што САД како незаменлив партнер во иднина повторно ќе биде со нас за многу прашања: во заедничката и солидарна борба против пандемијата на Ковид-19, глобалната климатска заштита, безбедносните прашања, истакна Штајнмаер во видео-порака.

Тој, исто така, е уверен дека „разликите во ставовите нема да ги раздвојуваат двете страни“, туку тие на „уште поинтензивен начин ќе бараат заеднички решенија“.

Во текот на четири годишниот претседателски мандат на Доналд Трамп се нарушија традиционално блиските германско-американски односи.

Штајнмаер нагласи дека не смее да се заборави оти „популизмот ја освои најмоќната демократија во светот“,

– Мораме одлучно да застанеме против поларизација, да ја заштитиме и зајакнеме јавната сфера на нашите демократии, оцени германскиот претседател, додавајќи дека политиката треба да биде „заснована на разум и факти“.

Би можело да ве интересира

23 тони кокаин од Парагвај запленети во Германија и Холандија

Жарко Настоски

Бајден и Трудо заеднички ќе се спротивстават на влијанието на Кина

ЕК бара решение за германскиот граничен режим

Ана Ололовска

Бајден ќе ја зголеми помошта за малите фирми чии сопственици се жени и припадници на малцинствата

Ана Ололовска

Бајден оддава почит кон жртвите од Ковид-19 со петминутен молк

Ана Ололовска

Трагедија во Германија – пиво вредно милиони евра пропадна поради корона-кризата

Жарко Настоски