Штајмајер: Услов за решавање на кризата во Украина е прекин на огнот

Од:

Шефот на германската дипломатија Франк-Валтер Штајмајер денеска изјави дека услов за решавање на украинската криза е прекин на огнот.

dobivaj vesti na viber

– Само кога оружјето ќе стивне, само врз основа на јасен прекин на огнот, можно е да се замислат преговри за решавање на кризата, се посочува во соопштението од Штајмајер, издадено пред состанокот со рускиот, украинскиот и францускиот колега во Берлин.

Штајмајер заедно со министерот за надворешни работи на Русиа, на Украина и на Франција, Сергеј Лавов, Павел Климкин и Лоран Фабијус ќе разговараат за ситуацијата во Украина во обид да се реши кризата во источна Украина.

Би можело да ве интересира

Германија: Сè уште важи нашата понуда за распоредување на системот Патриот за Полска

Ана Ололовска

Штајнмаер до албанските пратеници: Вашето срце чука за Европа, работете заедно успехот ќе дојде

А1он

Столтенберг: Потребна ни е силна и подготвена германска армија

А1он

Германските пратеници се жалат: Ладно ни е, не може да се загрееме

А1он

Шефот на НАТО ја пофали германската поддршка за Украина пред средбата во Букурешт

Ана Ололовска

Анкета: Повеќето Германци не ја сакаат повторно Ангела Меркел

Ана Ололовска