Шри Ланка: Забрана за користење социјални мрежи поради шпекулации

Од:

Владата на Шри Ланка денеска повторно воведе забрана за користење на социјалните мрежи со цел да го спречи ширењето шпекулации по избивањето насилство меѓу групи цивили во Негомбо, северно од главниот град Коломбо, и место каде беше извршен еден од бомбашките напади за време на католичкиот Велигден.

Бомбашките напади, кои ги извршија исламски екстремисти врз цркви и хотели на 21 април, во кои загинаа над 250 лица, предизвикаа страв за да можат муслиманите да бидат мета на насилства.

Прогласен е и полициски час во подрачјето на Негомбо до седум часот наутро по локално време.

Би можело да ве интересира

Пожар на огромен танкер кај Шри Ланка, стотици илјади тони нафта пред излевање во Индискиот Океан

А1он

Воен ловец „У-12“ се урна во Шри Ланка, четворица загинати

Ана Ололовска

Поранешниот министер за одбрана – нов претседател на Шри Ланка

Ана Ололовска

Претседателски избори во Шри Ланка

Ана Ололовска

Колективно труење со храна во центар за пребројување на гласови во Шри Ланка

Ана Ололовска

Шри Ланка: За последиците од нападот одговорен е шефот на тајната служба

Ана Ололовска