Шри Ланка: За последиците од нападот одговорен е шефот на тајната служба

Од:

Парламентарната комисија на Шри Ланка заклучи дека шефот на државната разузнавачка служба Ниланта Јајавардена е одговорен за грешките при работата, што доведоа до смрт на 269 лица.

Во извештајот на Комисијата се посочува дека Јајавардена добил известување за можни напади уште на 4 април, 17 дена пред нападот на бомбашот-самоубиец, но не ги споделил тие информации со други агенции. Тој речиси една година претходно побарал од властите да покренат истрага против организаторот на нападот Мохамед Захран.

Во серија експлозии во април на Шри Ланка загинаа најмалку 158 лица, меѓу кои 35 странци. Експлозиите се случија во цркви, каде верниците се собираа по повод Велигден, како и во луксузни хотели во главниот град и околината.

Би можело да ве интересира

Воен ловец „У-12“ се урна во Шри Ланка, четворица загинати

Ана Ололовска

Поранешниот министер за одбрана – нов претседател на Шри Ланка

Ана Ололовска

Претседателски избори во Шри Ланка

Ана Ололовска

Колективно труење со храна во центар за пребројување на гласови во Шри Ланка

Ана Ололовска

Во Шри Ланка слон подиве и повреди 18 лица

Ана Ололовска

Шри Ланка вработи двајца џелати за претстојните смртни казни

Ана Ололовска