Шредер: Путин сака да преговара за решение на војната

Од:

Герхард Шредер, поранешниот германски канцелар и пријател на Владимир Путин рече дека рускиот претседател сака да преговара за решение на војната во Украина. Според него минатомесечниот договор за испорака на жито може да биде чекор во таа насока.

dobivaj vesti na viber

„Добрата вест е дека Кремљ сака решение преку преговори. Првиот успех е договорот за житото и можеби од него полека да може да произлезе и прекин на огнот“, изјави Шредер за неделникот „Штерн“ и „РТЛ“.

Шредер оценува дека решенијата за клучните проблеми како што е Крим може да се најдат со тоа што ќе се дозволи да мине одредено време, како и оти „можеби нема да бидат потребни повеќе од 99 години како во случајот со Хонг Конг, туку дека решението ќе се најде во следната генерација“.

Шредер беше германски канцелар од 1998 до 2005 година и ја критикуваше војната во Украина, но одби да го осуди Путин кого сè уште го нарекува близок личен пријател. По интензивните критики тој во мај поднесе оставка на позицијата во управниот одбор на руската државна нафтена компанија „Роснефт“ и ја одби номинацијата за место во управниот одбор на „Гаспром“.

Минатиот месец Русија и Украина постигнаа договор за деблокирање на извозот на жито од пристаништата на Црното Море, а првиот брод што превезува украинско жито на светските пазари од почетокот на инвазијата синоќа пристигна во Турција.

Би можело да ве интересира

Воен аналитичар: Ако Путин изврши нуклеарен напад, тоа ќе биде крај на светот

А1он

Шефот на ЦИА тврди: Путин е загрижен за тоа што се случува во Украина, но и во Русија

Риби и овци за човечки животи: Партијата на Путин им нуди храна на семејствата на мобилизираните Руси

А1он

Зеленски потпиша указ: „Нема шанси да преговараме со Путин“

А1он

(ВИДЕО) Пропагандистка на Путин по поразот во Лиман: Страшно, не ни сакав да дојдам на емисија

А1он

Анкета: Поддршката за инвазијата на Путин кај Русите првпат паѓа под 50 отсто

А1он