„Шрапнели летаа стотици метри“: Експлозија на бомба го потресе Минхен, има ранети

Од:

Експлозија се случила во близина на железничката станица во Минхен, соопшти германската полицијата.

Експлозијата се случила за време на градежните работи на станицата Донерсбергербрук.

Според „Билд“, четири лица се повредени, од кои еден потешко.

Медиумите јавуваат дека бомбата што експлодирала била авионска бомба од Втората светска војна и тешка 250 килограми.

Работниците случајно ја активирале бомбата додека работеле со бормашина.

Таа информација ја потврди и германскиот министер за внатрешни работи Јоаким Херман.

„Експлозијата беше толку силна што шрапнелите од бомбата прелетаа неколку стотини метри во дијаметар“, рече тој.

Тој рече дека во моментов се истражува целата област.

На местото на експлозијата има најмалку педесетина припадници на различни служби, од полицајци до пожарникари, а полициски хеликоптер кружи над центарот на градот.

Железничкиот сообраќај е запрен, а полицијата соопшти дека „нема опасност надвор од околното подрајче“.

Би можело да ве интересира

Лидерите на германските Зелени под истрага за исплатата на „корона бонуси“

Катерина Павлова-Николовска

Повеќе од 100.000 новозаразени во Германија за прв пат од почеток на пандемијата

Ана Ололовска

Шолц: Доколку Русија ја нападе Украина, Германија може да го прекине проектот „Северен тек 2“

Ана Ололовска

Бербок: Германија е подготвена да разговара за заедничките безбедносни прашања со Русија

А1он

Истражување: Една третина од починатите од Ковид во Германија починале од други болести

Ана Ололовска

Блинкен в четврток во Берлин

Ана Ололовска