Шпанските власти размислуваат за вонредна состојба и полициски час

Од:

Шпанската Влада разгледува неколку можни мерки, вклучително и полициски час, во обид да се справи со новиот бран на зараза со коронавирусот, изјави денеска шпанскиот министер за здравство Салвадор Иља.

– Воведување на полициски час во Мадрид, а можеби и пошироко, бара воведување вонредна состојба, изјави Иља.

Тој додаде дека за секоја вонредна состојба, која ќе трае подолго од две недели, ќе биде потребна поддршка од некои опозициски партии.

Би можело да ве интересира

Францускиот министер за здравство: Ситуацијата е подобра, но рано е за намалување на мерките

Жарко Настоски

Во Албанија 656 новозaразени со коронавирус и десетмина починати во изминатиот ден

Жарко Настоски

Грција: 99 смртни случаи од Ковид-19 и 2.018 новозаразени

Жарко Настоски

Вучиќ: Србија се приближува кон катастрофално сценарио со епидемијата

Жарко Настоски

Италија нуди воздушен коридор кон САД, исклучиво за патници негативни на коронавирусот

Жарко Настоски

Пакистан ги затвора училиштата поради коронавирусот

Жарко Настоски