Шпанските социјалисти отворени за коалициска влада со левичарите

Од:

Портпаролката на шпанската Влада во техничкиот период, Изабел Калеа, изјави дека актуелниот премиер Педро Санчез е расположен да влезе во коалиција со крајно левичарската партија „Обединети ние можеме“ се додека нејзиниот лидер Пабло Иглесиас не е во неа.

Калеа изјави дека „понудата за коалициска влада е на маса“ за „Обединети ние можеме“ да ја разгледаат пред гласањето за доверба, закажано за следната недела, пренесоа американските медиуми.

За застојот во преговорите меѓу Социјалистичката партија и „Обединети ние можеме“ таа го обвини Иглесиас кој сака да биде дел од владата.

На Санчез му е потребна поддршката на „Обединети ние можеме“ и на други партии за да може да формира нова влада.

Санчез следниот вторник во Парламентот се соочува со гласање доверба.

Доколку не го добие апсолутното мнозинство тој ќе биде соочен со второ гласање, два дена подоцна, кога ќе му биде потребно само обично мнозинство.

Би можело да ве интересира

Пуџдемон: Ако можат Косово, Албанија и Северна Македонија, зошто не можеме ние

Ана Ололовска

Санчес доби мандат за формирање влада, се уште бара партнери за неа

Ана Ололовска

Шпанскиот крал почнува состаноци со партиските лидери за формирање влада

Ана Ололовска

Жерновски: Добра вест од Шпанија

Се уште неизвесно формирањето влада во Шпанија

Ана Ололовска

Шпанската полиција заплени рекордно количество метамфетамини

Ана Ололовска