Шпанските региони согласни околу затворањето на ноќните клубови

Од:

Сите шпански региони се согласија да ги затворат ноќните клубови и да воведеат забрана за пушење на отворени места кога е невозможно да се одржи безбедно растојание. Тоа се дел од мерките што имаат за цел да го спречат зголемувањето на бројот на заразени од новиот коронавирус, изјави денеска министерот за здравство на Шпанија, Салвадор Илја.

Тој советуваше да не се собираат повеќе од 10 лица и ги предупреди младите, да не се собираат надвор и да пијат алкохол.

Бројот на новозаразени со вирусот во Шпанија се зголеми во изминатите неколку дена, така што вкупниот број случаи од појавата на пандемијата е 337.334.

Би можело да ве интересира

Макрон: Ако секој ја направи својата работа, можеме да го победиме вирусот

Ана Ололовска

За првпат од крајот на општите мерки на изолација, има зголемување на бројот на смртни случаи во Франција

Ана Ололовска

ЕЦТАА: На ЕУ и треба координирани ограничувања и тестирања, а не карантин

Ана Ололовска

И Ница воведува дополнителни мерки за заштита од коронавирусот

Ана Ололовска

Речиси 45 000 казни во Франција за непочитување на носењето маска од мај досега

Ана Ололовска

ЕУ постигна договор за купување вакцина од „Санофи“ и од „ГСК“

Ана Ололовска