Шпанските региони ја повикаа шпанската Влада да воведе вонредна состојба

Од:

Шпанските региони ја повикаа шпанската Влада да воведе вонредна состојба, што ќе ја постави правната основа за воведување полициски час во борбата против пандемијата на Ковид-19.

Десет шпански региони ја повикаа Владата да прогласи вонредна состојба, што ќе им овозможи да воведат ограничувања на движењето на луѓето.

Регионите очекуваат владата да свика вонреден министерски совет утре за да ја одобри мерката, објавија шпанските медиуми.

Регионот Мадрид се противи на ова, што досега спречуваше одлуката да се донесе на национално ниво.

Шпанија има најголем број на коронавирусни инфекции меѓу западноевропските земји. Вкупниот број на заразени се искачи на 1.046.132 вчера, додека починаа близу 28.000 лица кои биле заразени со коронавирусот.

Каталонија вчера објави дека ќе воведе полициски час во целиот регион, вклучително и Барселона, веднаш штом централната власт преземе чекори. Потпретседателот Пере Арагонес рече дека е потребно да се воведе децентрализирана вонредна состојба во која каталонската влада ќе го задржи целиот управувачки капацитет, притоа предупредувајќи дека развојот на ситуацијата во пандемијата е загрижувачки и покрај сите напори.

Би можело да ве интересира

СЗО Европа-ЕЦДЦ: Делта-варијантата доминатна во Европа, да се зајакнат напорите да се спречи трансмисија

Ана Ололовска

Во Австрија расте бројот на заразени повратници од одмор во Хрватска и Шпанија

Жарко Настоски

4.500 луѓе спречени да се качат на бродови во атинското пристаниште, немале доказ дека се вакцинирани

Жарко Настоски

Петгодишно момче од САД почина од Ковид-19, родителите мислеле дека има труење со храна

Жарко Настоски

Во Србија тројца починати и 202 новозаразени, властите препорачуваат трета доза вакцина

Жарко Настоски

Грција: Над 2.500 нови случаи и петмина починати, во земјата има 1.087 заразени со делта-сојот

Жарко Настоски