Шпанскиот премиер ги одлага преговорите за Каталонија по регионалните избори

Од:

Шпанскиот премиер Педро Санчез одлучи да ги одложи преговорите со политичките претставници на Каталонија, додека не се одржат избори во овој североисточен шпански регион, соопшти владата, пренесоа британските медиуми.

Соопштението доаѓа само еден ден откако регионалниот лидер на Каталонија Ким Тора изјави дека планира оддржување предвремени избори веднаш по усвојувањето на регионалниот буџет, што се очекува да се случи во мај.

Шпанската Влада соопшти дека Санчез, сепак, ќе учествува на веќе договорената средба со Тора, на 6 февруари.

Би можело да ве интересира

Тора ги повика граѓаните на Љејда да го почитуваат карантинот

Ана Ололовска

Суспендирана одлуката за воведување карантин за дел од Шпанија

Ана Ололовска

Избори во шпанските региони Галиција и Баскија

Ана Ололовска

Шпанија: Турист починал по пад од балкон и убил едно лице

Ана Ололовска

Откриена мрежа на интернет-измамници во Шпанија која украла над 500 илјади евра

А1он

Шпанските власти ги затвараат плажите поради ширењето на Ковид-19

А1он