Шпански полицајци во Украина ќе помагаат во истрагите за воени злосторства

Од:

Премиерот на Шпанија, Педро Санчез најави дека следните недели шпанска полиција ќе биде распоредена во Украина, која ќе помогне во истрагите за наводните воени злосторства.

Претставници на шпанската полиција веќе пристигна во Киев на средба со претставници на украинското државно правобранителство, при што беа договорени условите за соработка, а исто така беше прецизирано во кои области ќе бидат распоредени шпанските полицајци.

Шпанските офицери ќе работат заедно со украинските истражители и обвинители за да соберат докази што би можеле да бидат вклучени во истрагата за наводно кршење на меѓународното право по руската инвазија врз Украина во февруари.

Санчез најави и дека на крајот на ноември ќе почне со работа нов центар за обука на украинските војници во шпански град Толедо.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Сменет министерот за одбрана на Украина

Катерина Павлова-Николовска

Стапува на сила забраната за рускиот дизел

Киев: Русија регрутира жени од казнените колонии

Смена на министерот за одбрана најавуваат украинските медиуми

Украинците не се повлекуваат од Бахмут вели шефот на Вагнер

Поранешен германски фудбалер станал двоен агент, шпиунирал за Русија