Шпанската полиција во запленетата нарко-подморница открила над три тона кокаин

Од:

Шпанската полиција, откако ја извлече на брегот запленетата нарко-подморница, што ја откри во непосредна близина на Понтеверде, во Галиција, утврдила дека во неа имало повеќе од три тона кокаин, што е количество поголемо од тоа што првично се претпоставуваше.

Во подморницата, долга околу 20 метри, биле пронајдени 152 пакети со повеќе од 3.000 килограми кокаин, чија вредност на црниот пазар изнесува повеќе од 100 милиони евра, пренесе весникот „Ел Паис“.

Според владиниот делегат во Галиција, Хавиер Лосада, ова е воедно и првата нарко-подморница пресретната во водите на ЕУ.

-Тоа беше историска операција, бидејќи за првпат пловило со таква намена е откриено во Европа, рече Лосада и се заблагодари на помошта од владите на САД, Велика Британија, Бразил и Португалија.

Според него, уапсени се двајца членови на екипажот со потекло од Еквадор, додека за третиот член, шпански државјанин, се уште се трага.

Лосада кажа дека подморницата имала резервоар за гориво за да го мине океанот и предупреди дека шверцерите со дрога и натаму ја внесуваат дрогата во Европа користејќи различни видови пловила.

Би можело да ве интересира

Втор ден затворен еден од најпрометните аеродроми во Шпанија

Ана Ололовска

Во Шпанија пронајдено безживотното тело на словачкиот конзул во Казахстан

Ана Ололовска

Две лица загинаа, осуммина повредени во експлозија во хемиска фабрика во Шпанија

А1он

ВИДЕО: Една жртва и деветмина повредени во експлозијата во хемиската фабрика во Шпанија

Ана Ололовска

Силна експлозија и пожар во фабрика во Тарагона

А1он

Санчез бара средба со Тора колку е можно поскоро

А1он