Шпанската крајбрежна стража спаси 58 мигранти, а 16 се водат како изчезнати

Од:

Четворица мигранти денеска загинаа, а 16 се водат како исчезнати откако се обиделе да премината на европска територија од Северна Африка на мал сплав, соопшти шпанската крајбрежна стража.

Од сплавот, што беше лоциран на околу 60 километри од брегот на Мароко, спасени се 58 луѓе.
Три безживотни тела се извадени од водата, додека еден миргант починал откако бил донесен на брегот.

Европските и шпанските власти распоредија бродови и авион во потрага по евентуално преживеаните мигранти.

Би можело да ве интересира

Втор ден затворен еден од најпрометните аеродроми во Шпанија

Ана Ололовска

Во Шпанија пронајдено безживотното тело на словачкиот конзул во Казахстан

Ана Ололовска

Две лица загинаа, осуммина повредени во експлозија во хемиска фабрика во Шпанија

А1он

ВИДЕО: Една жртва и деветмина повредени во експлозијата во хемиската фабрика во Шпанија

Ана Ололовска

Силна експлозија и пожар во фабрика во Тарагона

А1он

Санчез бара средба со Тора колку е можно поскоро

А1он