Шпанската крајбрежна стража спаси 58 мигранти, а 16 се водат како изчезнати

Од:

Четворица мигранти денеска загинаа, а 16 се водат како исчезнати откако се обиделе да премината на европска територија од Северна Африка на мал сплав, соопшти шпанската крајбрежна стража.

Од сплавот, што беше лоциран на околу 60 километри од брегот на Мароко, спасени се 58 луѓе.
Три безживотни тела се извадени од водата, додека еден миргант починал откако бил донесен на брегот.

Европските и шпанските власти распоредија бродови и авион во потрага по евентуално преживеаните мигранти.

Би можело да ве интересира

Поранешниот шпански крал Хуан Карлос ја напушта земјата по обвинувањата за корупција

А1он

Евакуирани жителите од околината на Мадрид поради пожар

Ана Ололовска

Од карантин во Шпанија избегале 59 мигранти

А1он

Во Каталонија забранети забавите на отворено, казни за непочитување до 15.000 евра

А1он

Санчез: Одлуката на Велика Британија за карантинот е неправедна кон Шпанија

Ана Ололовска

Гонзалес Лаја: Шпанија е безбедна и за Шпанците и за туристите

Ана Ололовска