Шпанка го налути Хамас поради фотографија во „недолична облека“ пред џамија

Од:

Палестинското екстремистичко движење Хамас, што владее со Појасот Газа, денеска започна кампања против туристка од Шпанија, која позирала, како што се наведува, „во недолична облека“ пред џамија во Ерусалим.

dobivaj vesti na viber

Младата туристка се фотографирала во зелен фустан со деколте и шлиц од страна, а на една фотографија се гледа и нејзината гола нога.

Портпаролот на Хамас, Хазем Касам ја нарече туристката „ционистичка екстремистка“.

– Ционистичката екстремистка го осквернави комплексот на џамијата Ал-Акса и објави фотографии каде е откриена, нешто што претставува провокација без преседан на чувствата на палестинскиот народ и продолжение на сквернавењето на чистотата на Ал-Акса, како и ционистички презир кон целиот арапски народ, тврди потрпаролот, како што пренесоа израелски медиуми.

Израелскиот јавен сервис Кан објави дека станува збор за христијанска туристка од Шпанија.

На фотографија од Твитер, што ја објавија израелски медиуми, може да се види туристката пред џамијата Купола на карпата на Светото Светилиште – Харам ал – Шариф, каде се наоѓа и џамијата Ал-Акса, трета по важност во исламот.

Би можело да ве интересира

Израел ќе го депортира палестинскиот адвокат Хамури во Франција

Ана Ололовска

Еден Палестинец е убиен за време на израелска воена операција на Западниот Брег

Ана Ололовска

Израелски војници убија четворица Палестинци

А1он

Папата испрати порака до Израел и Палестина: Насилството убива, барајте дијалог

Ана Ололовска

Палестинец со нож уби тројца, и рани уште тројца Израелци на Западниот брег

А1он

Млада Палестинка убиена во израелска рација

А1он