Шпанија стана прва европска земја со над милион заразени со коронавирус

Од:

Шпанија го надмина прагот од еден милион заразени со новиот коронавирус и е прва членка на Европската унија со толку голем број заразени лица.

Министерството за здравство соопшти дека 16.973 лица биле заразени во последните 24 часа, што е вкупно 1.005.295 од почетокот на епидемијата.

Во последните 24 часа починаа 156 лица, а од почетокот на епидемијата – 34.366 лица.

Шпанија, со околу 47 милиони жители, е шеста земја во светот што го надмина прагот од еден милион заразени по САД, Индија, Бразил, Русија и Аргентина.

Би можело да ве интересира

Две дози од вакцината „Спутник V“ во странство ќе чинат 20 долари, во Русија е бесплатна

Ана Ололовска

Европската комисија постигна договор со „Модерна“ за набавка на вакцината против Ковид-19

Ана Ололовска

Рама побара од граѓаните поголема одговорност за да не дојде до целосно затворање на Албанија

Ана Ололовска

Русија ќе ја продава „Спутник V“ поевтино од вакцините на конкурентите

Ана Ололовска

Австралиска авиокомпанија ќе бара од патниците да се вакцинираат против коронавирус

Ана Ололовска

Велика Британија го крати карантинот за патниците со негативен тест

Ана Ололовска