Шпанија спаси повеќе од 200 мигранти кои се обидуваа да влезат нелегално во Европа

Од:

Шпанската цивилна гарда и Агенцијата за поморска безбедност спаси вкупно 205 нелегални мигранти кои се обидуваа да стигнат до европскиот континент.

Сите спасени, од кои повеќето беа мажи, беа транспортирани до пристаништето Алгесирас.

Според податоците на Меѓународната организација за миграција, скоро 8.000 мигранти стигнале во Шпанија од почетокот на годината, додека вкупно 16806 мигранти пристигнале во Европа во дадениот период. Најмалку 410 лица загинаа, додека се обидуваа да стигнат до европскиот континент.

Би можело да ве интересира

Над 300 мигранти сѐ уште заглавени во брод на Медитеранот, ЕУ преговара

Ана Ололовска

Во авион на шпански Евелоп повредени 14 лица поради турбуленции

Татјана Ташкова

Еврокомисија: Пет држави ги преземаат мигрантите од бродот „Опен Армс“

Ана Ололовска

Обвинителството нареди итно евакуирање на мигрантите од бродот „Опен армс“, веќе се префрлени на Лампедуза

Ана Ололовска

Лекари без граници: Потона брод со 100 мигранти во близина на Либија

Шпанија презема стотина мигранти од брод крај Лампедуза